Kniha, kde je vybráno několik vědeckých citátů již zemřelého Stephense Hawkinga a přidala se k nim omáčka, která by měla čtenářovi umožnit z toho citátu něco pochopit.
Hawking měl proti ostatním vědcům výhodu, nemusel učit. Tedy byl vědec na plný úvazek, byť byl profesorem, což je v akademickém světě spíše výjimka.
Výzkum stojí velké peníze. Když vezmeme v úvahu počet obyvatel a výdaje na vědu a výzkum, v roce 2019 by to mělo být 36 miliard , tak na každého obyvatele včetně nemluvňat to vychází ročně na 3403 Kč. Když vezmeme v úvahu ty, co platí většinu daní, tak tu částku můžeme zhruba vynásobit ×3 a vyjde nám na jednoho asi 10 tisíc, tedy na manžele 20 tisíc.
Stavbu dálnice by lidé podpořili, stavbu škol také, ale výzkum vesmíru? Opravdu lidi zajímá otázka typu: „Kdo jsme, odkud jdeme a kam kráčíme?“ Opravdu by za to dali manželé ročně 20 tisíc, aby podpořili výzkum této otázky? Skoro určitě by většina sice řekla, že by je to zajímalo, ale ne zase do detailů typu singularita, ale ta samá většina by odmítla na to dát peníze s tím, že za tak velké peníze je ta nějaká singularita zase tak nezajímá. A někdo by řekl, že na výzkum nemá volné peníze, že pořád je něco potřeba dětem kupovat.
A o čem vědci bádají? Vymýšlejí si matematické, fyzikální a bůhvíjaké modely, které by vesmír, jeho vznik a vývoj popsali. Pokuste si vymyslet matematický model, co bude třeba dělat kámen, když ho hodíte z kopce, jak dlouho a kam se dokutálí, zda zatočí, zda doprava či doleva. Když model vytvoříte, „bude chleba levnější?“ K čemu nám bude informace o singularitě vesmíru za miliardy korun?
Leave a Reply