Na Novinky.cz se objevil článek, že na Plutu se možná skrývá oceán. Má to být v místech, kde je útvar ve tvaru srdce. Otázka je, z čeho oceán je a jak je velký.
Oceán musí být s něčeho jako je metan nebo čpavek, voda tam nejspíše není.
A jak je ten oceán velký? Podle článku někdo tvrdí, že oceán má být hluboký až 100 km. To by na zemi nešlo, tloušťka zemské kůry je podle Wikipedie jen 5 – 75 km, pak je již žhavá část Země.
Země má objem 1 bilion km2. Dobře se to pamatuje, je to číslo řádově stejné, jen o něco menší, než je zadlužení Česka . Vody je na Zemi 1,4 miliardy km2, viz Wikipedie, tedy sedmisetina objemu Země.
Pluto má objem asi 7 miliard km2. V článku se píše, že by tam mělo být stejné množství vody, jako je na Zemi a to dokonce ve stavu kapalném, kvůli teplu z jádra planety. To by pětina Pluta dělala voda a to je moc. Pak by Pluto nebyla planeta, ale něco jako pětilitrový kanystr, ve kterém by byl list vody. A takový kanystr by asi těžko měl nějakou stabilní dráhu.
V originálním článku Reuters.com je ještě uvedeno, že toto moře tvoří izolátor, který uchovává teplo v Plutu.
A proč je útvar ve tvaru srdce? Pluto se mohlo otáčet jednou jedním směrem a pak druhým, pokud má strukturu jako ten „kanystr“, tak se není ani čemu divit. V článku se píše, že vlivem převalování vody praská jeho kůra. Ale Plutu je tady tak dlouho, že kdyby jeho kůra praskala, tak by byla již dávno praskla a Pluto by možná již tu nebylo. A příští sonda možná uvidí místo srdce nějaké spirály. Ale kdo nějakou sondu pošle? Umí to pouze NASA v USA a pro tu asi začne být prioritou Mars.
Leave a Reply